loading...

هدیه سرا

  راههای بخشیدن خود   معنای بخشش معمولاً بعنوان یک تصمیم آگاهانه سبب می شود که شما بتوانید احساسات منفی و سنگینی از جمله خشم، ناخشنودی و یا مجازات را از خود دور کنید. هر شخصی در زندگی

نازنین بازدید : 37 چهارشنبه 15 بهمن 1399 نظرات (0)

 

بخشیدن خود,راههای بخشیدن خود,چگونه خود را ببخشیم

راههای بخشیدن خود

 

معنای بخشش معمولاً بعنوان یک تصمیم آگاهانه سبب می شود که شما بتوانید احساسات منفی و سنگینی از جمله خشم، ناخشنودی و یا مجازات را از خود دور کنید. هر شخصی در زندگی خویش بار ها دچار خطا و خطاهای بزرگ و کوچک می شود و به همین علت هم درک معنای بخشش خود و عمل کردن به آن از ضروریات زندگی به شمار می رود.

این که شما نتوانید حتی خودتان را هم ببخشید سبب می شود که همه چیز را بر خود سخت و سخت تر بگیرید و زندگی را برای خود مثل زهری تلخ و آزاردهنده بدانید. در این مطلب همراه ما باشید تا در این ارتباط بیشتر بگوییم و ببینیم که چطور میتوان با درک و قبول خطاها، آنها را رها کرد و برای دستیابی به بخشش و امرزش خود پیش رفت.

 

1-نخستین گام این است که دریابید به چه دلیل باید خود را ببخشید.

هنگامی که خود را متهم می یابیم و عذاب وجدان زيادي داریم، حس می کنیم آرزوها و رویاها و هم اهدافی داشته ایم که برایمان دست نیافتنی شده اند، بهانه هایی داریم و ارزو میکنیم که خود را ببخشیم. گاهی وضعیت پیچیده ای بوجود خواهد آمد که در این شرایط خود را تنها می یابیم. برای شروع از این سوال ها میتوانید بهره برید تا قدری این کلاف پیچیده را باز کنید:

 

- آیا من حس گناه می کنم، چون مسئوليت پذير هستم و خود را مسوول اشتباهات خود میدانم؟

- آیا من حس گناه می کنم چرا‌که اینک نتیجه اشتباهاتم گریبان مرا گرفته اند؟

 

2- چیزی را که خواستارش هستید، درک کنید

شما لزوما نمی خواهید با شخصی که به وی اسیب زده اید، آشتی کنید بلکه تنها میخواهید از شر حس گناه و شرمندگی تان خلاص شوید و از درون حس ارامش کنید.

 

3- اسیب را شناسایی کنید

درک کنید که احساسات آزاردهنده، افکار گناه آلود و استرس ناخوشایندی که با فکرکردن به خطایتان به سراغ شما می آید، درواقع همان چیزی است که سبب می شود حس بدی پیدا کنید، نه کاری که ۲ دقیقه یا ۱۰ سال پیش انجام داده اید. مشکل اصلی، عکس العمل امروز شما نسبت به گناهی است که قبلا مرتکب شده اید. این عادتی است که باید ترک کنید.

 

4- بپذیرید که این خطاها نیستند که شما را تبدیل به" آنچه هستید" می کنند.

هرکسی گاه گداری در زندگی اشتباهاتی را مرتکب می شود و این مفهوم" انسان بودن" شماست! انسان موجودی است که فکر می کند و حق انتخاب دارد و چنانچه قرار بود هیچوقت خطا نکند پس حق انتخاب چه معنايي داشت؟ بپذیرید که شما مجموعه ای از خوبی ها و بدی ها هستید و خویش را بعنوان یک انسان و نه یک فرشته! یا یک ابرانسان بپذیرید!

 

5- دکمه ی توقف را فشار دهید 

مرور و به یادآوردن خطایی که مرتکب شده اید، به شما یا فردی که به وی اسیب زده اید، هیچ کمکی نمی کند. تنها سبب می شود که حس بدی پیدا کنید. بنابراین هر زمانیکه متوجه شدید در حال مرور گناه تان هستید، دکمه ی توقف ذهن تان را فشار دهید و روی مسئله مثبت تری تمرکز کنید.

 

بخشیدن خود,راههای بخشیدن خود,چگونه خود را ببخشیم

بخشیدن خود

 

6- چنانچه درد زيادي را تحمل می کنید.

یکی از سیستم های دفاعی ذهن برای جلوگیری از نابودي کامل و تجربه تاریکی مطلق! این است که قسمت هایی از خاطره ها را می بندد و واقعیت روی داده را طور دیگری جلوه می دهد! حتی در ذهن خودتان! از این جهت نه فقط به سایرین که به خودتان هم در مورد اشتباهی که مرتکب شده اید دروغ خواهید گفت.

 

کار بسیار مشکلی است که شما اهسته و به آرامی با حقیقت عملی که نموده اید روبرو شوید. هرچقدر ذهن شما قدرتمند تر باشد و شخصیت محکم تری داشته باشید،" اهسته تر" و با دقت بیشتری به بررسی قبل می پردازید( شاید خیال کنید ذهن قدرتمند تر سریعتر با حقیقت کنار می آید ولی بدانید هر عضله چنانچه قدرتمند تر باشد میتواند با سرعت کمتری یک وزنه را جابه جا کند!).

 

مسیر شناخت اعمال و رفتار خویش و احساسات حقیقی نهادینه شده در وجود هرکسی مسیر بسیار طولانی و خسته کننده ایست که تقریباً اکثر اشخاص تا سنی آنرا دنبال می کنند و پس از آن خویش را فریب میدهند ! ولی شما با فکر کردن به اشتباه خویش در گذشته این شانس را دارید تا آينده خویش را طور دیگری رقم بزنید و احساسات و روح خویش را نجات دهید.

 

- چنانچه کسی به شما بگوید که موهبتی بالاتر از حقیقت بینی در این دنیا به کسی داده شده دروغ گفته!

 

- از خود سوال کنید که دقیقا چه کاری انجام داده اید، و به مرور حقیقت آنرا بررسی کنید. تلاش کنید بنویسید و یا از حس درمانی برای خارج شدن احساسات منفی مربوط به عملی که اتفاق افتاده استفاده کنید.

 

7- معذرت خواهی کنید

نمی توانید خودتان را بخاطر کاری که در حق کس دیگری انجام داده اید، ببخشید؟ گاهی وقت ها برای جبران اشتباه تان تنها کافی است که صادقانه از آن فرد معذرت خواهی کنید. معذرت خواهی چنانچه بصورت حضوری و مستقیماً انجام شود، قطعاً مؤثرتر است ولی اگر این کار برای تان شدنی نیست، میتوانید بطور غیرمستقیم معذرت خواهی کنید. به عنوان مثال زنی که یک معذرت خواهی به شوهرش بده کار بود، یک نسخه از بازي« متأسفم» را بهمراه یک یادداشت برای وی فرستاد و پرسید که آیا میتوانند بازي کنند! شوهرش هم در پاسخ وی یک نسخه از آهنگ قدیمی براندا لی به اسم« متأسفم» را برای وی فرستاد. روشی که زن برای معذرت خواهی از شوهرش بکار برد، بسیار ظریف و هوشمندانه بود.

منبع:
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 119
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 3
 • آی پی دیروز : 11
 • بازدید امروز : 97
 • باردید دیروز : 58
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 1
 • بازدید هفته : 97
 • بازدید ماه : 1,482
 • بازدید سال : 4,479
 • بازدید کلی : 13,058